Schedule (PDF)

Thursday 24th June 2021

 6:30 pm: participants' presentation, draw to establish the order of performance and the pieces for the preliminary round.

Friday 25th June 2021 - Live streaming on YouTube

PRELIMINARY ROUND

First part - Coro Artemusica
  9:30 n. 6 candidates
  • Johanna Soller
  • Elisa Huovinen
  • Ingrit Malleus
  • Lucia Birzer
  • Jurgita Česonytė
  • Hyunju Kwon
11:00 n. 6 candidates
  • Anastasiya Shchyrba
  • Mateja Černic
  • Alexandra Makarova
  • Luca Scaccabarozzi
  • Marco Barbon
  • Kristina Bogataj
12.30 n. 6 candidates
  • Chiara Selva
  • Nicola Forlin
  • João Barros
  • Federico Viola
  • Shino Yamasaki
  • Tamás Szarka
Second part - Genova Vocal Ensemble
16:00 6 candidates (7 minutes each)
  • Tamás Szarka
  • Shino Yamasaki
  • Federico VIola
  • João Barros
  • Nicola Forlin
  • Chiara Selva
17:00 n. 6 candidates (7 minutes each)
  • Kristina Bogataj
  • Marco Barbon
  • Luca Scaccabarozzi
  • Alexandra Makarova
  • Mateja Černic
  • Anastasiya Shchyrba
18:30 n. 6 candidates (7 minutes each)
  • Hyunju Kwon
  • Jurgita Česonytė
  • Lucia Birzer
  • Ingrit Malleus
  • Elisa Huovinen
  • Johanna Soller

20:00 announcement of the candidates admitted to the semi-final, draw to establish the order of performance and the pieces for the semi-final round

Saturday 26th June 2021 - Live streaming on YouTube

SEMI-FINAL ROUND

First part - Coro da camera Torino
10:00 n. 4 candidates (15 minutes each)

  • Nicola Forlin
  • Mateja Černic
  • Alexandra Makarova
  • Kristina Bogataj

11:15 n. 4 candidates (15 minutes each)

  • Hyunju Kwon
  • Federico Viola
  • Elisa Huovinen
  • Shino Yamasaki

12:30 n. 2 candidates (15 minutes each)

  • Johanna Soller
  • Luca Scaccabarozzi

Second part - Coenobium Vocale
16:00 n. 4 candidates (15 minutes each)

  • Luca Scaccabarozzi
  • Johanna Soller
  • Shino Yamasaki
  • Elisa Huovinen

17:15 n. 4 candidates (15 minutes each)

  • Federico Viola
  • Hyunju Kwon
  • Kristina Bogataj
  • Alexandra Makarova

18:30 n. 2 candidates (15 minutes each)

  • Mateja Černic
  • Nicola Forlin

19:45  announcement of the candidates admitted to the final round

Sunday 27th June 2021 - Live streaming on You Tube 

FINAL ROUND

First part - Zürcher Sing-Akademie 
10:00 extraction of the execution's order 
10:15 n. 3 candidates (30 minutes each)

  • Elisa Huovinen
  • Federico Viola
  • Alexandra Makarova

12:15 n. 2 candidates (30 minutes each)

  • Mateja Černic
  • Hyunju Kwon

Second part - Zürcher Sing-Akademie 
17:00 final and concert

  • Elisa Huovinen
  • Federico Viola
  • Alexandra Makarova
  • Mateja Černic
  • Hyunju Kwon

19:00 winners' announcement and awards

Questo sito utilizza cookies propri e di altri siti. Se vuoi saperne di più . Continuando la navigazione ne autorizzi l'uso.